Paracetamol. Škody nebo výhody?


Vědci z celého světa studují škodlivé účinky paracetamolu na lidské tělo po dlouhou dobu. V současné době byly identifikovány stovky případů předávkování této drogy. V některých případech lidé, kteří užívají nadměrné množství paracetamolu, dostali závažné komplikace: zhoršení funkce jater a mozku. Byly zaznamenány i fatální případy.

Hlavním nebezpečím tohoto léku pro lidské tělo je vážná „rána“ do jater. Při neustálém zvyšování dávky nebo při dlouhodobém užívání tohoto léku se může vyvinout akutní selhání jater, což vede k poruše celého těla jako celku.

Hlavní příznaky předávkování paracetamolem jsou:

- nevolnost a zvracení doprovázené silnou bolestí břicha;

- závratě a zvýšené bolesti hlavy;

- v některých případech dochází k mdloby.

Také užívání tohoto léčiva příliš často nebo příliš mnoho může způsobit závažné alergické reakce. Paracetamol musíte užívat pouze podle pokynů lékaře, přičemž musíte přesně dodržovat pokyny k použití.

Lidé, kteří berou tento produkt, musí mít na paměti následující informace:

Můžete užít maximálně 8 tablet paracetamolu denně, tj. 1-2 tablety každé čtyři hodiny.

Při současném použití paracetamolu nad normu by měla být vynechána další dávka léku.

Paracetamol jako účinná látka se nachází v mnoha lécích.

Musíte si přečíst složení léků, abyste zabránili použití paracetamolu v množství větším, než je denní norma.

Užívání alkoholu během léčby paracetamolem je nepřijatelné. Tento lék také nemůžete použít jako kocovinu..

Je důležité si uvědomit, že pokud lék nepomáhá s bolestí, není třeba zvyšovat dávku. Nejbezpečnější pro zdraví a život člověka bude kontaktovat odborníka a vybrat si jiný lék.

Paracetamol: nebezpečí drog

Trochu o samotné drogě

Výhody Paracetamolu jsou nepopiratelné. Jeho aktivní složkou je acetaminofen. Není to jed ani droga. Nachází se v různých lécích používaných k úlevě od bolesti a horečky. Acetaminofen se také používá v pediatrii.

Celosvětová popularita Paracetamolu je rekordní. Pokud teplota dítěte stoupá, většina rodičů si pamatuje tento konkrétní lék. Často se používá také k léčbě dospělých. Není překvapivé, že k otravě dochází často. Je důležité pochopit, že Paracetamol spolu s jeho účinností představuje potenciální nebezpečí. Neexistují žádná bezpečná léčiva.

Paracetamol může být skutečně škodlivý, pokud překročíte doporučenou dávku nebo ji pijete příliš často. Otrava touto drogou není neobvyklá. Je důležité znát příznaky takové otravy a být schopen poskytnout první pomoc.

Jedovatý drát v Paracetamolu

Informace o tom, že v izraelském Paracetamolu byl nalezen jedovatý drát, doslova vyhodily do vzduchu internet. Bylo o tom mnoho zpráv a dokonce i video. Jak spolehlivé jsou tyto informace? Opravdu existuje mnoho zpráv, že izraelský paracetamol může být otráven a dokonce umřít. V tomto případě nemusí být dávka ani překročena.

Někteří občané dostávali varovné zprávy telefonicky a e-mailem. Řekli, že droga, která se vyrábí v Izraeli, obsahuje jedovatý kovový drát. Před užitím léku se doporučuje rozdělit tabletu na dvě poloviny. Tímto způsobem můžete zkontrolovat, zda je v přípravě. Tato informace opravdu vyděsila spotřebitele.

Spěchali jsme uklidnit všechny. Celý tento příběh není ničím jiným než hororovým příběhem. Generální prokuratura tyto informace popřela a varovala, že za takovou „péči“ o občany můžete získat skutečný termín. Paracetamol s drátem je tedy mýtus. Přesto byste s touto drogou měli být opatrní. Pokud pijete Paracetamol, poškození není spojeno ani s látkou samotnou, ani s jejím dávkováním.

Pokud existuje riziko otravy

Tento lék je ve vysokých dávkách škodlivý. Před použitím jakéhokoli léku byste si měli přečíst jeho pokyny od začátku do konce. Paracetamol není výjimkou. V pokynech najdete všechny potřebné informace.

Do rizikové skupiny patří pacienti, kteří:

  • Vezměte si tento lék na dlouhou dobu
  • Pijte velkou dávku najednou
  • Netolerujte jednu z jejích součástí.

Předávkovat

Pokud okamžitě pijete velkou dávku léku, může dojít k předávkování. Je důležité pít to nekontrolovaně a bezmyšlenkovitě. Neočekávejte, že se vyšší dávka uzdraví rychleji! V důsledku předávkování bude v těle více účinné látky, než je potřeba, a můžete zažít všechny příznaky otravy drogami. Přísně dodržujte doporučení ohledně dávkování, která jsou uvedena v návodu.

Při léčbě dětí musíte být opatrní! Různé přípravky s paracetamolem mohou obsahovat odlišnou dávku účinné látky. Před podáním léku svému dítěti to zkontrolujte! Všechny potřebné informace jsou opět v pokynech. Udělejte si čas na čtení!

Je důležité správně vypočítat dávku na základě hmotnosti osoby:

  • S hmotností do 40 kg bude dávka (maximální) 500 mg.
  • Nad 40 kg - 1 g.

Je paracetamol škodlivý

Účinná látka tohoto léčiva dostatečně proniká do krevního řečiště za několik hodin. Současně játra produkují látku glutathion. Jeho úkolem je neutralizovat toxiny.

Při standardní dávce léku se játra dobře vyrovnává. Při zvýšení dávky je orgán vážně ohrožen. Jednoduše nemá čas na produkci dostatečného množství glutathionu a Paracetamol začíná poškozovat jaterní bílkoviny. Toto je přímá cesta k jeho zničení. Pokud osoba také zneužívá alkohol, pak játra trpí ještě více..

Bylo také prokázáno, že nekontrolované použití paracetamolu může vést ke krvácení ve střevech, žaludku. Protože krvácení je dost závažné, lze s nimi zacházet pouze v nemocničním prostředí. Může být také ovlivněna slinivka břišní..

Je velmi důležité nepřekračovat doporučenou dávku. Oslabení lidé, děti a lidé s nízkou hmotností by měli brát tuto drogu s maximální opatrností..

Při těžké otravě paracetamolem je možný i smrtelný výsledek! Užívání dávky vyšší než 150 mg na 1 kg může být kritické. V takových případech může být rozhodující včasná lékařská pomoc..

Příznaky otravy drogami

V případě otravy paracetamolem jsou pozorovány 4 stupně:

  • Za prvé. Trvá asi den. Jaterní léze stále nejsou patrné, ale již začaly. Může se objevit nevolnost, zvracení, průjem. Pokud zároveň pacient ztratil vědomí, je možné, že užil nějaký jiný lék.
  • Druhý. 3-5 dní. Játra se zvětšují. Objeví se bolest v břiše (pravá horní strana). Po této fázi s mírnou otravou bude následovat zotavení..
  • Třetí. Začíná 5 dní po léčbě drogami. Játra se stále zhoršují. Může se objevit žloutenka. Práce kardiovaskulárního systému, ledviny mohou být narušeny.
  • Čtvrtý. Při správné léčbě se příznaky mohou snižovat. To vede k zotavení. Pokud není poskytnuta lékařská pomoc, může následovat smrt..

Léčba, důsledky předávkování

V případě předávkování je důležité okamžitě zahájit léčbu. Pokud existuje podezření, že došlo k otravě paracetamolem, musíte okamžitě poskytnout první pomoc a poté zavolat sanitku.

První pomoc bude následující:

  • Je důležité co nejdříve opláchnout žaludek. Nechte postiženého vypít alespoň litr čisté vody. Poté se vyvolá zvracení.
  • Měli byste pít aktivní uhlí (dávka bude záviset na hmotnosti).

V nemocnici může být oběti poskytnuto speciální antidotum. Neutralizuje působení paracetamolu. Protilátky proti němu jsou methionin, acetylcystein. Neutralizují toxiny v těle. Má však smysl používat antidota až v prvních 8 hodinách po užití drogy. Pro jejich nejlepší účinek je nejprve zavedeno maximální antidotum a poté je dávka postupně snižována. Každé čtyři hodiny bude dávka poloviční..

V případě potřeby Vám lékař předepíše antibiotika, vitamíny, ventilaci. Při prudkém snížení hladiny cukru může být předepsána glukóza.

Když se stav oběti zlepší, je důležité dodržovat přísnou stravu. Nejčastěji je předepsána tabulka 5. Není dovoleno nic pikantního, slaného, ​​mastného, ​​smaženého. Účelem těchto omezení je obnovit jaterní buňky a snížit zátěž ledvin. V nabídce by mělo dominovat lehké jídlo, kompoty, ovocné šťávy.

Pokud byla otrava obzvláště závažná, možná budete potřebovat pomoc chirurga. V extrémně závažných případech je nutné odstranění ledvin nebo transplantace jater.

Paracetamol ve vysokých dávkách je velmi nebezpečný. Otrava touto drogou může vyvolat velmi závažné následky:

  • Porucha funkce ledvin
  • Poruchy jater
  • Pankreatitida
  • Problémy s kardiovaskulárním systémem
  • Mozkový edém
  • Krvácení ze střev a žaludku.

To jsou jen hlavní důsledky. V každém jednotlivém případě je reakce těla jiná. Hodně záleží na věku, přijaté dávce, obecném stavu těla, hmotnosti.

Je možná prevence

Otravě paracetamolem lze zabránit, pokud dodržujete jednoduchá pravidla:

  • Postupujte podle pokynů a doporučení svého lékaře.
  • Jiné přípravky mohou obsahovat stejnou aktivní složku. Přečtěte si pozorně složení. Neužívejte podobné léky současně. Zvláštní pozornost věnujte chřipce a studeným směsím! Většina z nich má Paracetamol.
  • Spolu s Paracetamolem nemůžete pít nesteroidní protizánětlivé léky. Zlepší účinek tohoto léku.
  • Během léčby nemůžete pít alkohol.
  • Potřeba skrýt léky před dětmi.

Výhody a nevýhody paracetamolu

Paracetamol je nesteroidní (nehormonální) protizánětlivé léčivo (NSAID), které je široce používáno po celém světě. Světová zdravotnická organizace jej zařadila do seznamu základních léčivých přípravků, do kategorie nejdůležitějších a nejúčinnějších NSAID.

Na rozdíl od jiných léků v této skupině (aspirin a ibuprofen) má paracetamol mírný protizánětlivý účinek, proto je léčba nejčastěji popisována jako antipyretikum a analgetikum.

Výhody paracetamolu

Paracetamol je široce používán, jeho základní vlastnosti jsou dobře studovány. Droga je považována za dostatečně bezpečnou, takže ji lze použít i u kojenců. Paracetamol je hlavní aktivní složkou mnoha léčivých přípravků, které se používají nachlazení a SARS - jeho účinek je patrný právě u těchto infekcí.

  • Rychle snižte teplotu.
  • Uvolněte bolesti hlavy.
  • Uvolněte bolest, otoky v krku a nosohltanu.

Ačkoli taková terapie nemůže podle lékařů ovlivnit příčinu nemoci, je to pro většinu virových respiračních infekcí nejvhodnější symptomatická léčba..

Paracetamol a vysoká horečka

Jak víte, vysoká teplota vytváří v těle podmínky, za kterých je imunitní systém aktivován. Zejména interferonový protein, který bojuje proti virům, se začíná intenzivněji produkovat. Teplo také ovlivňuje fagocytózu - aktivuje buňky imunitního systému, fagocyty, které zachycují a tráví cizí mikroorganismy.

Také při zvýšených teplotách některé viry a bakterie zpomalují jejich reprodukci. Proto lékaři doporučují snižovat teplotu pouze v extrémních případech. Například, když pacient, vzhledem k individuálním charakteristikám organismu, to těžce toleruje. Nebo v případě, že teplo je nad 38,5 ° C.

Pokud je teplota tolerována normálně, zůstává subfebrilní (37-38 ° C), pak není třeba tento symptom odstraňovat, neměli byste užívat paracetamol.

Poškození paracetamolu

Přes rozšířené používání paracetamolu byly v posledních letech zaznamenány jeho nebezpečí pro játra a ledviny. Navíc bylo dnes prokázáno, že tento konkrétní lék je hlavní příčinou poškození jater ve Spojených státech a řadě dalších vyspělých zemí. Statistiky amerických vědců ukazují, že každý rok s takovými diagnózami v důsledku užívání paracetamolu půjde k lékařům více než 50 tisíc lidí a téměř 500 z nich zemře. Tento obrázek donutil FDA (US Food and Drug Administration), aby přehodnotila svůj postoj k drogě a podrobněji se zabývala jeho vedlejšími účinky..

Victoria Persky, profesorka na University of Illinois, provedla výzkum, během kterého dospěla k závěru, že nárůst výskytu bronchiálního astmatu u dětí v 70. až 90. letech je spojen s používáním paracetamolu. Během tohoto období začali lékaři na celém světě upustit od používání aspirinu v pediatrii a nahradit jej paracetamolem. Výzkum na Novém Zélandu nepřímo potvrdil tento závěr: Richard Besley sdružuje 41% všech případů astmatu s účinkem paracetamolu. V budoucnosti však nebyl takový vedlejší účinek léčiva prokázán. Proto je dnes hlavní pozornost v otázce paracetamolové toxicity zaměřena právě na její účinek na játra a ledviny..

Dávkování a předávkování paracetamolem

Jak se stalo, že se lék schválený WHO ukazuje jako nebezpečný pro zdraví a dokonce i život? Skutečností je, že takováto toxicita paracetamolu se objevuje pouze za určitých podmínek. Hlavní poškození je způsobeno předávkováním lékem.

K dnešnímu dni bylo prokázáno, že jediná dávka 10 g pro dospělého a 140 mg / kg pro dítě může vést k vážnému otravě a dokonce ireverzibilnímu poškození jater. Kromě toho dochází také k postupnému předávkování, pokud je přípustná dávka mírně překročena nebo vůbec nepřekročena, ale léčivo se užívá dlouhou dobu. V tomto případě játra a ledviny jednoduše nemají čas na odstranění látky z těla, hromadí se a v důsledku toho překračují přípustný práh.

V roce 2009 FDA doporučil snížit maximální denní příjem pro dospělého z 1000 mg na 650 mg a upozornil také na zvýšený škodlivý účinek paracetamolu na játra u lidí, kteří pijí alkohol - pro ně by přípustné dávky měly být ještě nižší. Kromě toho by pacienti s jakýmkoli poškozením funkce ledvin a jater měli tento lék užívat s velkou péčí a pouze podle pokynů lékaře..

Ve skutečnosti je dokonce 650 mg poměrně značná dávka. Proč jsou případy předávkování tak časté? Skutečnost je taková, že v důsledku rozšířeného používání paracetamolu je obsažena v mnoha lécích, které jsou předepsány pro ARVI. Například člověk může brát zdánlivě různé typy léků (léky proti bolesti, sirupy, antipyretika atd.), Ale každý obsahuje účinnou látku paracetamol. Proto je velmi důležité pečlivě prostudovat složení léčiv..

Kromě toho si musíte pamatovat, že paracetamol není droga, která musí být vypita podle plánu. Vzhledem k tomu, že je součástí komplexu symptomatické terapie, mělo by se to brát, pouze pokud jsou přítomny příznaky. Jinými slovy, pokud teplota ustoupila, je její příjem nevhodný. Je také nepřijatelné užívat paracetamol pro prevenci nemocí nebo při prvních známkách malátnosti..

Paracetamol pro děti

Paracetamol je jedním z léčiv schválených v pediatrii i pro děti v prvním roce života, již od 3 měsíců. Stejně jako v případě dospělých je hlavní prevencí vedlejších účinků přísné dodržování dávky a omezená doba přijetí (ne více než 3–4 dny). Pro děti do 3 let je nejlepší používat paracetamol ve formě čípků, což pomůže vyhnout se gastrointestinálním poruchám.

Lék může být předepsán za následujících podmínek:

  • Vysoká horečka a křeče s ARVI.
  • Horečka s ozubením.

Někdy na pozadí vysoké teploty (od 38 ° C) začínají u dětí mladších 5 let febrilní křeče. Jedná se o poměrně nebezpečný stav, který vyžaduje pomoc lékaře. Pokud vaše dítě již zažilo takovou reakci, bude přiměřeným rozhodnutím užívat antipyretikum, včetně paracetamolu, při teplotě již od 37,5 ° C..

Je třeba mít na paměti, že lék má maximální přípustnou dávku, ale nemá minimum. Proto, pokud je třeba podat dětský paracetamol, můžete začít s poloviční dávkou a pouze v případě, že lék nefunguje po 20-30 minutách, doplňte ho na plný.

Pokud si dítě po paracetamolu stěžuje na bolesti břicha, zvracení nebo průjem nebo alergii, je třeba okamžitě zavolat sanitku. Před příjezdem lékařů může být dítěti podán jakýkoli absorbent (enterosgel nebo aktivní uhlí) se spoustou vody.

Optimální jednorázová dávka paracetamolu je 10-15 mg / 1 kg tělesné hmotnosti dítěte, můžete ji užívat maximálně 4krát denně, je lepší omezit se na jeden příjem v noci. V žádném případě by maximální denní dávka neměla přesáhnout 60 mg / kg, protože může být toxická.

Odborný komentář

Kulak Yulia Viktorovna, pediatr sítě klinik NEARMEDIC, kandidát lékařských věd

Dnes je paracetamol součástí většiny antipyretik a léků na úlevu od bolesti. Je to droga volby, proto ji doporučujeme našim pacientům. Ze všech antipyretik pro děti doporučujeme matkám, aby si vybraly paracetamol nebo ibuprofen - jsou pro dítě nejvšestrannější a nejbezpečnější. Jiné léky mohou mít vedlejší účinky a vždy existuje riziko provokování rozvoje různých nežádoucích syndromů a nebezpečných stavů..

Paracetamol je vysoce účinný jako prostředek ke snížení vysoké horečky v horečnatých podmínkách, zatímco jeho protizánětlivý účinek není velký. Rizika a přitěžující důsledky pro tělo při užívání paracetamolu se objevují ve velmi vzácných případech - například při interakci s léky, které indukují jaterní enzymy, například antibiotika nebo při závažných onemocněních gastrointestinálního traktu, zejména při dysfunkci jater.

S čím jsme zacházeli: Paracetamol

Co paracetamol může udělat pro vaše játra, proč je lepší nepít to pro těhotné ženy a proč byl šťastný konec pro molekulu a cizí lék, přečtěte si nový materiál z Indicator.Ru z nadpisu „S čím s námi jednají“.

Seznam WHO zatím není ukazatelem

Dalo by se říci, že tento článek je „jubilejní“, protože je psán k výročí vydání prvního článku v nadpisu „S čím se k nám chovají“. A bude věnována jednomu z nejpopulárnějších v top dotazech na „Yandex“, lék na symptomy nachlazení. Je součástí každé lékárničky, je součástí Pentalginu, o kterém jsme již hovořili v našem nadpisu. Po mnoho let neopustila seznam základních léků podle Světové zdravotnické organizace a verzi tohoto seznamu pro děti..

V poslední době se veřejnost vzbudila. RIA Novosti psala o nebezpečích paracetamolu a jeho nedávném zákazu ve Spojených státech, citovala odborníka Vladimíra Chubareva, profesora Katedry farmakologie na I.M. Sechenov: "... nedávno byl ve Spojených státech a řadě evropských zemí používání paracetamolu zakázáno kvůli nebezpečným vedlejším účinkům spojeným hlavně s jeho výraznou hepatotoxicitou (toxicita pro játra - přibližně Indicator.Ru) ve velkých dávkách." Tento článek vyvolal rozhořčení mezi lékařským novinářem a vychovatelem Alexejem Vodovozovem, který na své facebookové stránce napsal, že „„ to neodpovídá skutečnému stavu věcí víc než úplně “. Je droga tak nebezpečná a pokud ano, pro koho? Je schváleno pro použití v USA a EU, které standardy ve farmakologii by byly stejné? Pojďme na to.

"Osud acetaminofenu"

Pokud si chcete přečíst o paracetamolu v angličtině, nenechte se zmást skutečností, že v anglické jazykové vědecké literatuře, zvláště psané v USA, Kanadě, Japonsku, Venezuele, Kolumbii a Íránu, se to často nazývá acetaminofen (acetaminofen). Někdy je zkratka APAP (acetyl-para-aminofenol)..

Model molekuly paracetamolu

Ben Mills / Wikimedia Commons

Paracetamol byl objeven v roce 1877, kdy chemici aktivně hledali deriváty anilinu nezbytné pro výrobu syntetického analogu indiga. Mnoho z těchto látek mělo nebezpečné vedlejší účinky, včetně methemoglobinémie - zvýšení koncentrace methemoglobinu v krvi, tj. „Nepravidelná“ forma hemoglobinu, která nemůže nést kyslík. A v roce 1887 byla na pacientech testována nová látka (o tom se můžete dočíst v článku v časopise CNS Drug Reviews). Lékaři nejprve doufali, že zabije parazitární červy, ale na návrh Josepha von Meriga paracetamol stagnoval půl století na okraji farmakologie kvůli chybnému experimentu, který údajně dokázal, že způsobuje methemoglobinemii.

Později vědci, mezi nimiž byl americký biochemik Julius Axelrod (který obdržel Nobelovu cenu za fyziologii nebo medicínu za „objevy týkající se humorálních vysílačů v nervových zakončeních a mechanismy jejich skladování, vylučování a inaktivace“), zjistili, že je v těle rozloženo několik dalších. anilinové deriváty, u kterých bylo prokázáno, že jsou účinné proti bolesti a horečce. Mezi nimi byl fenacetin, který nejprve získal univerzální slávu a čest (a dokonce i právo na mimoburzovní prodej). Axelrod nazval vědecký článek na toto téma poněkud poeticky - „Osud acetanilidu v člověku“. Axelrod se rovněž podílel na osvobození paracetamolu za obvinění z methemoglobinémie.

Julius Axelrod kontroluje práci studenta na tabuli

Národní ústavy zdraví / Wikimedia Commons

A v padesátých letech došlo k znovuzrození paracetamolu, který nahradil lék fenacetin, který se ukázal jako toxický pro ledviny. Nový vůdce v úlevě od bolesti byl vyráběn samostatně pod různými značkami, a to jak samostatně (jako Panadol známý ve více než 80 zemích, Tylenol známý v Číně nebo jako slazený sirup Calpol), tak v kombinaci s jinými úlevy od bolesti a antipyretiky (triagesic). V roce 1959 se paracetamol začal prodávat bez lékařského předpisu a po uplynutí doby platnosti patentu výrobce vznikla nekonečná řada generik (levnějších analogů léčiva od jiného výrobce). Prodej paracetamolu vyletěl po celém světě a v 80. letech překonal dokonce aspirin, protože nezvýšil vnitřní krvácení. Na seznamu Drugs.com si můžete udělat představu o množství generik a léčiv přidaných k paracetamolu..

Cizinci, kteří se našli

Diskutuje se o mechanismu účinku paracetamolu. Nepochybně nepatří k typickým nesteroidním protizánětlivým lékům (zkráceně NSAID), které potlačují práci enzymu nazývaného cyklooxygenáza. Tyto cyklooxygenázy neinteragují s paracetamolem jako s ibuprofenem (Nurofen), který blokuje práci všech tří typů.

Paracetamol se váže pouze na jeden z těchto typů - cyklooxygenázu-3. Zdá se, že toto je odpověď, proč je lék neúčinný jako protizánětlivá látka, i když pomáhá bojovat proti horečce a bolesti. Ale tato cyklooxygenáza, objevená na úsvitu dvou tisícin, je stejná ošklivá káčátko mezi svými „sestrami“ jako paracetamol mezi NSAID. Faktem je, že v lidských tkáních se nikdy nenašel. Je pravda, že to není snadné: syntetizuje se ze stejného genu jako první cyklooxygenáza, pouze v procesu syntézy bílkovin jsou z tohoto genu vyříznuty různé kusy. Takto se objeví rozdíl. Jak však vědci, kteří to objevili, píšou ve svých článcích, pokud se potvrdí existence cyklooxygenázy-3 u lidí, mohlo by to lépe vysvětlit vznik zánětu..

Je také možné, že se paracetamol váže na „normální“ cyklooxygenázy, prostě ne ve stejné oblasti molekuly, se kterou konvenční NSAID interagují. Současně, podle přehledu ve Farmakologickém výzkumu, je známo, že paracetamol: nepotlačuje práci cyklooxygenáz mimo centrální nervový systém. Ve stejné recenzi jsou navrženy další možnosti řešení drogové logiky. Například paracetamol připravuje cyklooxygenázu připojeného kyslíku, což jim pomáhá začít pracovat. Alternativně jeho derivát v těle, AM404, ovlivňuje kanabinoidní systém, který umožňuje komunikaci mezi buňkami v nervovém systému.

Seznamy (ne) zahrnuty

Přes ne zcela jasný mechanismus působení je rekord paracetamolu rozsáhlý: zahrnuje desítky tisíc článků v PubMed a 57 recenzí Cochrane. Podle těchto recenzí pomáhá jako prostředek proti bolesti u různých stavů a ​​nemocí. U artritidy není bolest výrazně snížena, ale spolehlivě a od bolesti po operaci jedna dávka paracetamolu podle přezkumu z roku 2008 pomáhá polovině pacientů po dobu čtyř hodin. Tento lék také chrání před bolestmi hlavy (o tom si přečtěte v přezkumu v roce 2013), i když tzv. „Napětí hlavy“ je špatné (pomůže vám zde přezkum z roku 2016)).

Poškození paracetamolu: analgetikum může zhoršit reprodukční zdraví

Poškození paracetamolu se stává předmětem rostoucího počtu studií. Vědci ze Spojených států a Británie nedávno prokázali souvislost mezi užíváním drog na bázi paracetamolu a snížením hladiny pohlavních hormonů v krvi uživatelů drog. Bylo také pozorováno, že paracetamol, pokud je užíván těhotnými ženami, může negativně ovlivnit vývoj plodu..

Užívání paracetamolu vede k předčasnému stárnutí reprodukčního systému

Paracetamol je jedním z nejpoužívanějších analgetik a nejpoužívanějším antipyretikem na světě. V západních zemích je znám jako Acetaminophen (APAP). Paracetamol začal být široce prodáván v roce 1953 ve Spojených státech, ačkoli to bylo nejprve testováno na pacientech zpátky v 1887.

V posledních desetiletích bylo prokázáno, že i relativně mírné použití paracetamolu může být pro lidská játra toxické. Nyní byla získána data, která nám umožňují mluvit o negativním účinku antipyretika na reprodukční funkci..

Skupina vědců z University of California (San Diego, USA), Human Longevity (USA), King's College London (UK) a Metabolon (USA) zveřejnila výsledky svého studia účinků paracetamolu na reprodukční zdraví, na kterém se dobrovolně přihlásili. 455 lidí, kteří dosáhli věku většiny. Vědci také analyzovali údaje z dříve provedených průzkumů 1880 dvojčat z Evropy a 1235 dospělých afroamerických a hispánských původů..

Studie ukázala, že všichni pacienti obou pohlaví, kteří užívali paracetamol, prokázali pokles koncentrace pohlavních hormonů, což odpovídá úrovni stárnutí osoby ve věku 35 let..

Výsledky studie byly prezentovány recenzovaným elektronickým lékařským časopisem EBioMedicine, který vychází s podporou tradičních vědeckých publikací Cell Press a Lancet..

Poškození paracetamolu pro většinu pohlavních hormonů

Podle vědců byl ve všech populacích, které byly do studie zapojeny, nalezen vzorec „vyčerpání“ sulfátovaných pohlavních hormonů, tj. Hormonů cirkulujících v krvi ve vázaném stavu. Jsou to obvykle chemické prekurzory jiných hormonů, jako je testosteron.

Autoři studie uvádějí, že takový klinický obraz vyvolává riziko dysfunkce placenty u těhotných žen (které paracetamol užívaly před otěhotněním). Může také vést k poškození jiných sexuálních funkcí, a to jak u žen, tak u mužů..

Poškozením paracetamolu pro těhotné ženy je, že se zvyšuje riziko narušení vývoje nervového systému plodu.

Vědci souběžně viděli určitou souvislost mezi užíváním paracetamolu, jeho analgetickým účinkem a účinkem snižování hladiny pohlavních hormonů. Ukazuje se, že sulfátované hormony mohou, kromě jiných funkcí, působit jako neurosteroidy a měnit úroveň prahu bolesti osoby.

Získaná data vyžadují pečlivější zvážení. Autoři vědecké práce tvrdí, že jsou zapotřebí nové klinické studie k prokázání příčinné souvislosti mezi užíváním paracetamolu a „vyčerpáním“ pohlavních hormonů.

Přestože poškození paracetamolu není dosud plně prokázáno, je již jasné, že pro snížení rizika předčasného stárnutí je lepší snížit jeho používání..

Je paracetamol škodlivý pro lidské zdraví?

Jak droga ovlivňuje tělo

Abyste pochopili, zda Paracetamol je zdraví škodlivý, musíte přesně vědět, jak tento lék ovlivňuje lidské tělo. Protizánětlivé, antipyretické a analgetické vlastnosti léčiva jsou poskytovány vlivem účinné látky na střed termoregulace v mozku a blokováním zánětlivých mediátorů. Většina protizánětlivých léčiv, jako je aspirin, má výrazný negativní účinek na sliznici žaludku a střev.

V tomto ohledu je paracetamol bezpečnější, lze jej užívat ve standardních dávkách v přítomnosti gastritidy a peptického vředu.

Lék má také několik výhod oproti jiným protizánětlivým lékům:

  • rychle vstřebává ve střevech, účinek nastane během hodiny;
  • neovlivňuje metabolismus vody a minerálů v těle;
  • nedráždí sliznici trávicího traktu;
  • má mnoho různých forem uvolňování;
  • schváleno pro použití u dětí od raného věku.

Poškození paracetamolu lidskému tělu se projevuje porušením pravidel pro užívání nebo předávkování lékem.

Lék je dostupný v několika dávkových formách. Například v tabletách pro orální použití. Chcete-li zjistit, zda je paracetamol škodlivý nebo ne, je důležité vědět, jak tento léčivý přípravek působí na tělo..

Protizánětlivé, antipyretické a analgetické vlastnosti léčiva jsou poskytovány působením účinné látky na střed termoregulace mozku. Mnoho protizánětlivých léčiv má výrazný negativní účinek na sliznici žaludku a střev..

Tablety jsou předepisovány lidem s následujícími příznaky:

  • Artralgie (periodický výskyt bolesti kloubů, při absenci charakteristických příznaků a symptomů jejich porážky).
  • Allodismenorrhea (bolest při menstruaci v důsledku infantilismu, nesprávné umístění dělohy, zánět v genitáliích, endometrióza a jiná onemocnění, jakož i zvýšená excitabilita centrálního nervového systému).
  • ARVI (skupina klinicky a morfologicky podobných akutních zánětlivých onemocnění dýchacích cest způsobených pneumotropními viry. ARVI je nejběžnější skupina chorob na světě, kombinující respirační syncytiální infekce, rinovirové a adenovirové infekce a další nachlazení.
  • Migréna (hlavní forma bolesti hlavy, jejíž příznaky jsou periodické záchvaty bolesti hlavy střední až vysoké intenzity).
  • Neuralgie (stav, který postupuje v důsledku poškození určitých oblastí periferních nervů).
  • Horečka u virových a infekčních chorob. Horečka a chřipka.

Jednorázovou a denní dávku paracetamolu stanoví lékař v závislosti na věku, hmotnosti, závažnosti bolesti nebo horečky. Dospělí a děti ve věku 12 let jsou předepisováni po 0,5-1 g, jednu až dvě hodiny po jídle, maximální koncentrace léčiva je až 4 g denně.

Interval mezi užitím léku by měl být alespoň čtyři hodiny. U lidí s poškozenou funkcí jater nebo ledvin, jakož i s Gilbertovým syndromem a u starších pacientů by měla být denní dávka snížena a interval mezi dávkami by měl být zvýšen..

Jaké poškození způsobuje acetaminofen? Jak je uvedeno ve vysvětlující poznámce, při používání léků se u lidí mohou vyskytnout určité nežádoucí účinky, které jsou uvedeny v příbalové informaci na obalu. Pokud se tyto nežádoucí účinky objeví, měli byste se poradit s odborníkem.

Mezinárodní nechráněné jméno paracetamolu je acetaminofen, pod tímto názvem se tato látka bude prodávat v jakékoli lékárně na světě. Ve většině zemí jsou léky na bázi acetaminofenu dostupné na přepážce bez lékařského předpisu, což může vést k falešnému přesvědčení, že nedochází ke škodám. Není tomu však tak, a aby se předešlo případům otravy a snížilo poškození paracetamolu na lidském těle, mělo by být zřejmé, jak by lék měl fungovat za normálních podmínek..

Paracetamol obvykle nepoškozuje. Jeho účinek na tělo se skládá z trojitého účinku: antipyretického, protizánětlivého a analgetického. Nejvýraznějším z nich je antipyretický účinek, díky kterému se paracetamol stal lékem volby, pokud je to nutné ke snížení příliš vysoké teploty..

Výhody a poškození paracetamolu pro tělo jsou zcela určeny mechanismem jeho působení. Léčivá látka vstupující do krevního řečiště blokuje produkci biologicky aktivních látek, které způsobují zánět, bolest a horečku. Na rozdíl od agresivnějšího aspirinu je však poškození acetaminofenem mnohem méně výrazné..

Pokud mluvíme o správném příjmu léků s aceaminofenem, pak téměř úplně snížíme pravděpodobnost nežádoucích účinků, měli byste dodržovat preventivní pravidla a nepřekračovat předepsanou dávku léku.

Je „paracetamol“ škodlivý během těhotenství? V prvních třech měsících je zakázáno používat tablety, stejně jako jiné léky, protože to může nepříznivě ovlivnit nitroděložní vývoj plodu..

V následujících trimestrech těhotenství je používání přípravku Paracetamol možné pouze pod dohledem lékaře.

Léčba „paracetamolem“ během kojení musí být dohodnuta s lékařem. Látka se vylučuje do mateřského mléka, proto by se v případě potřeby měla léčba dítěte převést do směsi.

Jaké poškození způsobuje tělo paracetamol? Jak je uvedeno v anotaci, lidé mohou během užívání léku zaznamenat určité vedlejší účinky:

  1. Nevolnost.
  2. Úly (kožní léze charakterizované rychlým nástupem silně svědivých puchýřů na kůži).
  3. Roubení.
  4. Quinckeho edém (akutně se vyskytující onemocnění charakterizované výskytem jasně omezeného angioedému kůže, podkožní tkáně a také sliznice různých orgánů a systémů těla).
  5. Průjem.
  6. Zvýšená aktivita jaterních transamináz.
  7. Bolest v gastrointestinálním traktu.
  8. Agranulocytóza (choroba charakterizovaná snížením obsahu granulocytů v krvi).
  9. Neutropenie (patologický stav, při kterém počet neutrofilů v těle výrazně klesá).
  10. Nadýmání (nadbytek plynu ve střevech).
  11. Zvětšená játra.
  12. Zvýšená srdeční frekvence.
  13. Změna parametrů krevního tlaku.
  14. Tachykardie (typ arytmie charakterizovaný srdeční frekvencí vyšší než 90 tepů za minutu).
  15. Anémie (patologický stav charakterizovaný snížením koncentrace hemoglobinu a ve velké většině případů počet červených krvinek na jednotku objemu krve).
  16. Snížený počet krevních destiček a bílých krvinek.
  17. Pyurie (zánětlivý proces močového systému, charakterizovaný hnisavým obsahem v moči).
  18. Intersticiální nefritida (běžné onemocnění charakterizované akutním nebo chronickým zánětem bakterií z intersticiální tkáně a ledvin).
  19. Glomerulonefritida (zánět glomerulů ledvin autoimunitní nebo infekčně alergické povahy, který se projevuje otoky, zvýšeným krevním tlakem, sníženým výdejem moči).
  20. Porucha funkce ledvin.
  21. Ve vážných případech se projevuje selhání ledvin.
  22. Angioneurotický edém (akutní stav charakterizovaný rychlým rozvojem lokálního edému sliznice, podkožní tkáně a samotné kůže).
  23. Pankreatitida (zánět slinivky břišní, u kterého se projevuje nedostatek produkce pankreatických enzymů různé závažnosti).
  24. Arytmie (patologický stav vedoucí k narušení frekvence, rytmu a posloupnosti excitace a kontrakce srdce).
  25. Úly na kůži.
  26. Hyperémie (přetečení krevních cév v oběhovém systému orgánu nebo oblasti těla).

Jednorázovou a denní dávku "paracetamolu" stanoví lékař v závislosti na věku, hmotnosti, závažnosti bolesti nebo horečky..

Dospělí a děti od 12 let jsou předepisovány 0,5 - 1 g, jednu až dvě hodiny po jídle, maximální koncentrace léčiva je až 4 g denně. Interval mezi užíváním léku musí být nejméně čtyři hodiny.

U lidí s poškozením jater nebo ledvin, jakož i s Gilbertovým syndromem au starších pacientů by měla být denní dávka snížena a interval mezi dávkami zvýšen.

Je „paracetamol“ škodlivý pro děti? Jak je psáno v anotaci, je zakázáno používat lék pouze u dětí mladších tří let. Dávka léku se počítá na základě věku a tělesné hmotnosti dítěte:

  1. Denní koncentrace od 3 do 6 let (s hmotností 15 až 22 kilogramů) - 1 gram.
  2. Až devět let (do 30 kg) - 1,5 g.
  3. Až dvanáct let (do 40 kg) - 2 gramy.

Četnost použití je čtyřikrát denně; časový interval mezi jednotlivými dávkami by měl být alespoň čtyři hodiny. Pokud nepříjemné příznaky přetrvávají, je vhodné kontaktovat lékaře..

Je „paracetamol“ škodlivý během těhotenství? V prvních třech měsících je zakázáno používat tablety, stejně jako jiné léky, protože to může nepříznivě ovlivnit nitroděložní vývoj plodu..

V následujících trimestrech těhotenství je používání přípravku Paracetamol možné pouze pod dohledem lékaře.

Léčba „paracetamolem“ během kojení musí být dohodnuta s lékařem. Látka se vylučuje do mateřského mléka, proto by se v případě potřeby měla léčba dítěte převést do směsi.

Když se tyto negativní účinky objeví, když se vezmou, osoba by měla konzultovat odborníka.

Je „paracetamol“ škodlivý pro žaludek? Je známo, že lék je kontraindikován u pacientů s gastritidou, protože tento lék dráždí sliznici a jeho použití může vést ke zhoršení nepříjemných symptomů..

Vlastnosti terapie

Lidé s těžkým poškozením jater v anamnéze by se měli před léčbou poradit s odborníkem a provést krevní testy, aby stanovili aktivitu hepatických transamináz..

Pokud je nutné, aby osoba užívala lék po dlouhou dobu, je důležité kontrolovat krevní obraz. V pediatrii je lék předepsán ve formě suspenze, která je dětem povolena od dvou měsíců.

Je „paracetamol“ škodlivý pro játra? Pokud mluvíme o účinku léku na tento orgán, je třeba poznamenat, že právě toto činidlo působí jako přímý hepatotoxin. To znamená, že čím více „paracetamolu“ pacient používá, tím vyšší je pravděpodobnost vzniku hepatitidy a selhání jater..

Je „paracetamol“ škodlivý pro játra? Pokud mluvíme o účinku léku na tento orgán, je třeba poznamenat, že právě toto činidlo působí jako přímý hepatotoxin. To znamená, že čím více „paracetamolu“ pacient používá, tím vyšší je pravděpodobnost vzniku hepatitidy a selhání jater..

Jaké jsou pozitivní vlastnosti léku

Je škodlivé pít „Paracetamol“? Droga nepříznivě ovlivňuje tělo v případě předávkování. Pokud budete postupovat podle pokynů, má lék antipyretické, analgetické a protizánětlivé účinky na organismus. Když léčivo vstoupí do žaludku, je účinná látka absorbována do krve. Lék se rychle a úplně vstřebává do gastrointestinálního traktu. Eliminační poločas se pohybuje od jedné do čtyř hodin.

Je paracetamol škodlivý k pití? Droga má negativní účinek na tělo v případě předávkování. Podle pokynů má léčivo antipyretické, analgetické a protizánětlivé účinky na organismus..

Když léčivo vstoupí do žaludku, je účinná látka absorbována do krve. Lék se rychle a úplně vstřebává v gastrointestinálním traktu.

Recenze

Nejčastěji se lék užívá k normalizaci tělesné teploty a odstranění nepříjemných symptomů nachlazení a zánětlivých onemocnění. Účinek léku lze pociťovat již 40-60 minut po podání. Teplota klesne na normální úroveň, bolesti hlavy a bolesti těla zmizí.

Hlavním kritériem výskytu negativních příznaků při užívání léku je překročení přípustné jednotlivé a / nebo denní dávky. Pro dospělého je jediná dávka, která vede k nenapravitelnému poškození jater, 140 mg na kg tělesné hmotnosti. Dospělí by neměli užívat více než 3-4 g drogy denně, protože to povede k poškození jater, ledvin a krevního systému. Je třeba si také uvědomit, že i malé množství alkoholu významně zvyšuje toxicitu léku..

Přečtěte si více o dávkování v návodu k použití Paracetamolu.

U dítěte by denní dávka neměla přesáhnout 60 mg na 1 kg tělesné hmotnosti a dávka musí být vypočtena s ohledem na věk a hmotnost na individuálním základě. Existují různé analogy paracetamolu (acetaminofen, panadol, febrinol a další), výpočet dávky se však provádí podle stejných pravidel jako u původního léčiva..

Při užívání léků je důležité vědět, proč je paracetamol zdraví škodlivý. Protože se metabolismus vyskytuje v gastrointestinálním traktu, játrech a ledvinách, jsou právě tyto orgány nejvíce citlivé na negativní důsledky nesprávné léčby. Paracetamol je také škodlivý, pokud je osoba alergická na lék, chronická onemocnění jater a ledvin.

Pokud zjistíte, zda paracetamol je zdraví škodlivý, ukáže se, že pokud nebudou dodržována pravidla bezpečného příjmu, může tento neškodný lék výrazně trpět na tělo..

Aby se předešlo možným problémům s předávkováním, byly stanoveny přesné terapeutické dávky, jejichž dodržování je léčivo zcela bezpečné..

Dávka, jejíž použití je zdraví škodlivé, se nazývá toxická. U dospělých jednorázová dávka paracetamolu, která vede k poškození jater - 140 mg na kg tělesné hmotnosti. Je přísně zakázáno brát více než 3-4 g léčivého přípravku denně..

Toxická dávka pro děti se počítá na základě věku a zdravotního stavu dítěte. V průměru je to asi 60 mg na kg hmotnosti dítěte, ale může se zvyšovat i snižovat individuálně. Před prvním použitím léku ke snížení teploty u dítěte byste si měli nejen pečlivě přečíst pokyny, ale také zkontrolovat u lékaře, pokud existují nějaké kontraindikace.

Na farmaceutickém trhu existuje velké množství obchodních názvů léčiv s acetaminofenem: Panadol, Taylolfen, Coldrex a další. Zároveň mohou mít širokou škálu dávkovacích forem, od běžných nebo ve vodě dispergovatelných tablet až po prášky nebo šumivé látky, pro děti se vyrábí sirupová forma.

U paracetamolu v dětské praxi se také vyznačuje malým poškozením při dlouhodobém používání. Proto by mělo být léčivo po 3-5 dnech léčby zastaveno..

Recenze lékařů a pacientů o acetaminofenu jsou převážně pozitivní. Jedná se o dobře známý lék, který snižuje teplotu a díky šetrnějšímu účinku na žaludeční sliznici může být použit pro lidi s gastritidou a dokonce i mírnou peptickou vředovou chorobou..

Pediatrové doporučují, aby matky užívaly tento lék ve formě dětských suspenzí, a v některých případech se doporučuje používat speciální čípky, které se snáze používají..

Acetaminophen je považován za lék na horečku. V tuto chvíli se může stejná kombinace účinnosti a bezpečnosti pochlubit pouze ibuprofenem, který patří k lékům druhé fáze užívání..

Většina pacientů označuje antipyretika s acetaminofenem za velmi účinná léčiva. Hlavní oblastí použití léčiva je komplexní léčba nachlazení. Protizánětlivý a analgetický účinek paracetamolu není příliš velký.

Pacienti i lékaři neukazují velké množství znatelných nežádoucích vedlejších účinků. Hlavní problémy, které se objevily po užití léku, jsou spojeny s náhodným předávkováním, kdy zapomenutý pacient užil více tablet, než bylo doporučeno. Pro minimalizaci možného poškození v tomto případě byste měli nějakým způsobem označit příjem.

Ve vzácných případech byly pozorovány alergické reakce, ale byly charakteristické pouze ve vztahu k pomocným látkám a když bylo léčivo nahrazeno jiným, zmizely.

Většina recenzí o drogě je pozitivní. "Paracetamol" má dobrý účinek na uvedené nemoci.

Obecně pacienti reagují na léky dobře. Droga rychle eliminuje teplotu, eliminuje nežádoucí reakce a současně je dobře tolerována lidmi různého věku. Lékaři se domnívají, že je důležité během léčby zvolit správnou lékovou formu, vypočítat dávku.

Jak je psáno v anotaci, je zakázáno užívat lék pouze dětem mladším 3 let. Dávka léčiva se vypočítá na základě věku a tělesné hmotnosti dítěte. Denní koncentrace od 3 do 6 let (s hmotností 15 až 22 kilogramů) je 1 gram.

Až devět let (do 30 kg) - 1,5 g. Až dvanáct let (do 40 kg) - 2 gramy. Četnost použití - čtyřikrát denně; interval mezi každou dávkou by měl být alespoň čtyři hodiny. Pokud nepříjemné příznaky přetrvávají, měli byste navštívit lékaře..

Je známo, že lék je kontraindikován u pacientů s gastritidou, protože tento lék dráždí sliznici a jeho použití může zhoršovat nepříjemné symptomy.

Pokud mluvíme o účinku léku na tento orgán, je třeba poznamenat, že tento lék působí jako přímý hepatotoxin. To znamená, že čím více paracetamolu spotřebuje pacient, tím je vyšší pravděpodobnost vzniku hepatitidy a selhání jater..

Doporučení

Tabletu lze užívat s vodou nebo s jídlem. Nezvyšujte uvedené dávkování bez povolení. „Paracetamol“ nesmí být používán déle než pět dní jako analgetikum a déle než tři dny jako antipyretikum bez povolení lékaře. Zvýšení denní koncentrace léčiva nebo prodloužení doby léčby je možné pouze pod dohledem lékaře..

Tabletu lze užívat s vodou nebo s jídlem. Nezvyšujte uvedené dávkování bez povolení. „Paracetamol“ nesmí být používán déle než pět dní jako analgetikum a déle než tři dny jako antipyretikum bez povolení lékaře. Zvýšení denní koncentrace léčiva nebo prodloužení doby léčby je možné pouze pod dohledem lékaře..

Tabletu lze užívat nezávisle na vodě. Nezdvihněte náhodně uvedenou dávku. Paracetamol by neměl být používán déle než 5 dnů jako analgetikum a déle než 3 dny jako antipyretikum bez povolení zdravotnického pracovníka..

Zvýšení denní koncentrace léčiva nebo prodloužení doby léčby je možné pouze pod dohledem lékaře.

Pokud je zakázáno používat „Paracetamol“

Jak je uvedeno v anotaci, musí si pacient před použitím léku přečíst pokyny. Použití „paracetamolu“ je zakázáno v následujících případech:

  1. Individuální nesnášenlivost.
  2. Těžké poruchy fungování jater a ledvin.
  3. Selhání jater.
  4. Děti do 3 let.
  5. První trimestr těhotenství.
  6. Chronický alkoholismus.

„Paracetamol“ se používá velmi opatrně v následných trimestrech „zajímavé polohy“ a během laktace..

„Paracetamol“ se používá velmi opatrně v následných trimestrech „zajímavé polohy“ a během laktace..

Před použitím léku si musí pacient přečíst pokyny. Paracetamol by neměl být používán v následujících případech:

  • Individuální nesnášenlivost.
  • Vážné problémy s játry a ledvinami.
  • Selhání jater.
  • Děti do 3 let.
  • První trimestr těhotenství.
  • Chronický alkoholismus.

Při užívání léku může být škodlivé

Paracetamol může být nebezpečný nejen při zvýšení doporučené dávky. V některých případech je jeho použití zcela kontraindikováno. Důvody, proč by se tento přípravek neměl užívat, mohou zahrnovat:

  • Těžká alergie na samotnou účinnou látku, jakož i na jakékoli další složky užívané drogy.
  • Nemoci orgánů vylučovacího systému, zejména jater nebo ledvin. Protože je léčivo v těchto orgánech metabolizováno a vylučováno, může ho trpět více než ostatní. Pokud jsou játra nebo ledviny dále oslabeny, může další stres způsobit nevratné poškození.
  • Zdraví škodlivý při konzumaci alkoholických nápojů. Alkohol výrazně zvyšuje účinek paracetamolu a současně zvyšuje jeho toxicitu. Kromě toho alkohol, jako je acetaminofen, má nepříznivý účinek na játra a v kombinaci mohou tyto látky vést k cirhóze..

Toto je seznam hlavních stavů, ve kterých je lepší odložit acetaminofen nebo dokonce vybrat jiné léky k léčbě. Ve všech ostatních případech jsou přípravky obsahující paracetamol dostatečně bezpečné pro tělo a nepoškozují.

Hlavní kontraindikace při užívání paracetamolu

Tablety jsou předepisovány lidem s následujícími podmínkami:

  1. Artralgie (periodický výskyt bolesti v kloubech, při absenci charakteristických příznaků a symptomů jejich porážky).
  2. Algodismenorrhea (bolest při menstruaci vyplývající z infantilismu, nesprávné polohy dělohy, zánětlivých procesů v genitáliích, s endometriózou a jinými nemocemi a také se zvýšenou excitabilitou CNS).
  3. ARVI (skupina klinicky a morfologicky podobných akutních zánětlivých onemocnění dýchacího systému, jejichž původci jsou pneumotropní viry. ARVI je nejběžnější skupina onemocnění na světě, kombinující respirační syncytiální infekce, rinovirové a adenovirové infekce a další katarální záněty horních cest dýchacích).
  4. Migrény (primární forma bolesti hlavy, jejíž příznaky jsou opakující se útoky střední až vysoké intenzity).
  5. Neuralgie (patologický stav, který prochází v důsledku poškození určitých částí periferních nervů).
  6. Horečka u virových a infekčních chorob.
  7. Horečka nachlazení a chřipka.

„Paracetamol“ zvyšuje nebo snižuje krevní tlak

Pokud je známo, lék nemá žádný vliv na odečty krevního tlaku. Lék "Paracetamol" může pomoci stabilizovat tlak pouze nepřímo, pokud je jeho zvýšení reakcí na bolest (snížení jejich závažnosti, lék normalizuje ukazatele).

Pokud je známo, lék neovlivňuje hodnoty krevního tlaku. Paracetamol může pomoci nepřímo stabilizovat krevní tlak, pouze pokud je to bolestivá reakce (snížením závažnosti lék normalizuje účinnost).

Poskytování pomoci

První pomoc

Pokud byla přijata velká dávka, existuje vysoká pravděpodobnost, že ani resuscitační léčba nepřinese výsledky. Prognóza přežití však často závisí na tom, zda byla první pomoc poskytnuta správně..

Co když byly přijaty velké dávky paracetamolu? Nejprve byste měli okamžitě zavolat sanitku, zaznamenat také čas užívání drogy a počet tablet, které jste si vzali na papír.

Oběť musí vypláchnout žaludek: dát co nejvíce vody k pití, pak stisknout kořen jazyka prsty, abyste vyvolali zvracení. Postup opakujte nejméně pětkrát. Pacientovi by také měl být poskytnut očistný klystýr. Nalijte vodu při pokojové teplotě do Esmarchova hrnku, položte pacienta na levou stranu, opatrně vložte špičku do konečníku, otevřete kohoutek. Po zákroku musí oběť vyprázdnit střeva.

Historie problému

Nebezpečí paracetamolu bylo poprvé diskutováno na Západě v roce 1977. To bylo používáno v SSSR, ale to nemělo popularitu a excesy se mu nestalo..

Kromě toho byla doporučená dávka paracetamolu několikrát nižší než současná: maximální jednorázová dávka byla 0,5 gramu namísto dnešního 1 gramu a denní dávka byla 1,5 gramu namísto 4. Nájemní smlouvou se západní farmaceutické společnosti vrhly do našeho postsocialistického kláštera a objevily se drogy s koňskými dávkami paracetamolu..

Ale i v zámoří byla taková léčiva opakovaně vystavena silnému tlaku: „Toxicita paracetamolu pro játra je srovnatelná s toxicitou některých jiných léčiv, které již byly z trhu odstraněny,“ řekl Peter Honig, vedoucí oddělení pro bezpečnost léčiv na Food and Drug Administration na začátku roku 2000. Americké léky.

Jako příklad uvedl lék „Rezulin“, který se používal při léčbě diabetes mellitus. Ale "Rezulin" je pryč a paracetamol je stále na koni.

Pravda, nedávno ve Spojených státech byla denní dávka paracetamolu oficiálně snížena o celý gram: předtím to byla 4 gramy denně a nyní je to 3 (všechno pro nás zůstává stejné).

Paracetamol může způsobit poškození jater. Nepoužívejte tento lék s žádným jiným lékem obsahujícím paracetamol. ".

Diagnostika

Pokud existuje podezření na předávkování, je nutné zkontrolovat hladinu paracetamolu v krvi. K určení potřeby použití antidota se používá nomogram Rumak-Matthew, který umožňuje předpovídat závažnost poškození jaterní tkáně.

Studie se provádí 4 hodiny po vstupu léku do těla. K tomu musíte znát přesný čas otravy. Pokud neexistují žádné klinické projevy a koncentrace je nižší než 150 μg / ml, nehrozí žádné nebezpečí. Při vyšším obsahu toxické látky je riziko poškození jater velmi vysoké a vyžaduje se okamžité antidotum.

Pokud je obsah paracetamolu nebezpečný, pak denně kontrolujte hladinu jaterních enzymů, bilirubinu, glukózy, koagulace krve.

Když pacient vyhledá lékařskou pomoc, je okamžitě vyšetřen. Nejprve se ale lékař zajímá, jaké dávkování bylo přijato a kdy došlo k incidentu (pacienti ne vždy chodí k lékaři v prvních hodinách a dokonce i ve dnech).

Dále je provedena analýza jaterních testů, a to ALT (alaninaminotransferáza) a AST (aspartátaminotransferáza). V případě mírného a vážného stavu budou ukazatele nad 1000 U / L.

Kromě toho se hodnotí toxicita (Rumak-Matthewův nomogram). Studie pomáhá lékaři rozhodnout, zda je třeba pacientovi podat antidotum. Posouzení toxicity se provádí čtyři hodiny po vstupu léku do těla (k tomu lékař potřebuje znát přesný čas užívání paracetamolu). Pokud neexistuje obecná symptomatologie a obsah léčiva v krvi je pod 150 μg / ml, pak v tuto chvíli nic neohrožuje zdraví pacienta.

Pokud koncentrace dosáhla kritické úrovně, provede se řada aktivit (více k tomu níže). Poté je do týdne sledován obsah jaterních enzymů, bilirubinu, srážení krve.

Léčba předávkování

Předávkování léčivem je rozděleno do 4 fází:

    Příznaky 1. etapy jsou zcela podobné běžné otravě. Typické příznaky: říhání a zvracení, malátnost v celém těle. Během této doby není možné otravu identifikovat pomocí testů..

O den později (v některých případech trochu déle) začíná druhá fáze. V této fázi je játra vážně poškozena. Závažnost přímo závisí na rychlosti metabolismu, tj. Kolik se léze rozšířily po celém těle.

  • 3. fáze. Asi za 3 nebo 4 dny nastane nekróza jater. Krvácení se otevírá v orgánu a dochází k encefalopatii. Rovněž se začíná snižovat hladina glukózy, zvyšuje se koncentrace bilirubinu, jaterní enzymy začínají fungovat v aktivním režimu.
  • V poslední 4. fázi se tělo zotavuje. Jaterní buňky mají tendenci se rychle zotavovat, ale úplné zotavení může trvat déle než 14 dnů.
  • Pokud se začaly objevovat příznaky předávkování, musíte okamžitě zavolat sanitku. Před příjezdem lékařů byste měli provést výplach žaludku: vypijte hodně vody a vezměte aktivní uhlí v množství 1 tableta na 10 kilogramů hmotnosti. Poté, co se objeví první příznaky, musí být antidotum injikováno do těla do osmi hodin, jmenovitě acetyl cestyine. Protilátka pomáhá odstraňovat toxiny z těla.

    Lékové interakce

    Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky. Inhibuje syntézu prostaglandinů. Působí na centra termoregulace a bolesti v centrální nervové soustavě. Zde se shromažďují antivirové léky na nachlazení a chřipku.

    Terapeuticky účinná plazmatická dávka léčiva se dosáhne dávkou 10 až 15 mikrogramů. Poločas paracetamolu ledvinami je jedna až čtyři hodiny.

    Po předávkování paracetamolem se mohou důsledky lišit v závislosti na věku osoby. Závisí také na stavu imunitního systému..

    Dospělí

    Předávkování léky u dospělých je doprovázeno závažnými komplikacemi. Léčba se provádí v nemocnici asi 21 dní, pak je předepsána domácí terapie.

    Důležité! U pacientů s předávkováním paracetamolem, kteří byli schopni zachránit život, se vyvine selhání jater.

    Malé děti

    U dětí jsou metabolické procesy zvláštní, z tohoto důvodu snášejí předávkování paracetamolem pro dospělé mnohem snazší. Jaterní selhání se vyvíjí pouze ve zvláště obtížných případech..

    Při použití přípravku „Paracetamol“ s induktory jaterních mikrozomálních enzymů a léčiv, která mají hepatotoxický účinek, existuje riziko zvýšených hepatotoxických účinků. Při kombinaci s antikoagulanty je pravděpodobné mírné až střední prodloužení protrombinového času.

    Současné užívání s anticholinergiky snižuje absorpci "paracetamolu". Kombinace léku s perorálními kontraceptivy může snížit účinek analgetika na zmírnění bolesti.

    V kombinaci s urikosurickými léky se jejich účinnost snižuje. Aktivní uhlí snižuje biologickou dostupnost "paracetamolu".

    Klinický obrázek

    Předávkování paracetamolem vede k poškození gastrointestinálního traktu. To se projevuje následujícími příznaky:

    • Nedostatek chuti k jídlu.
    • Bolest břicha.
    • Nevolnost a zvracení.
    • Závažnost a bolest ve správné hypochondrii.

    Kromě toho jsou v biochemickém krevním testu pozorovány určité změny. Ve studii jaterních testů tedy zvýšení enzymů - alaninaminotransferáza (ALT) a aspartátaminotransferáza (AST), bilirubin a speciální ukazatel - INR.

    Otrava paracetamolem prochází čtyřmi fázemi vývoje.

    První část

    První fázi otravy paracetamolem lze diagnostikovat pouze podle historie. V tomto případě nedochází k poškození jater, hladiny jeho enzymů jsou normální.

    Pokud užijete 8-10 tablet (až do jednoho balení) paracetamolu denně, může být předávkování omezeno pouze na první fázi patologického procesu..

    Avšak zákeřná otrava touto drogou je taková, že není možné předvídat vývoj toxického poškození těla. Závisí to nejen na dávkování léků, ale také na stavu jater, jakož i na doprovodných nemocích a jiných lécích..

    Druhá fáze

    Druhou fází otravy je hepatotoxicita (poškození jater). Tento orgán často trpí během jednoho dne. V každém případě však 36 hodin po akutním předávkování dojde k charakteristickým změnám v játrech. Klinický obraz otravy paracetamolem určuje závažnost její léze..

    K diagnostice patologického procesu v játrech se měří hladina aspartátaminotransferázy. Pokud je jeho obsah vyšší než 1 000 mU / l, znamená to, že předávkování paracetamolem vedlo k hepatotoxickým účinkům.

    Pokud je obsah AST nižší než toto číslo, lze také zaznamenat smrt hepatocytů, ale obvykle je zanedbatelná a nemá klinický význam..

    Třetí fáze

    Třetí fáze se nazývá akutní nekróza jater. Je pozorováno, když jsou lidé otráveni velkým množstvím paracetamolu a také když včas nevyhledávají lékařskou pomoc..


    Následující Článek
    Pohotovostní medicína